Ajalugu

ÜHISTU AJALUGU

Tartu Tarbijate Kooperatiivi eelkäijaks võib pidada 1906. aasta kevadel asutatud Tartu Eesti Põllumajanduse Seltsi kaubandusosakonda.
17. (30.) oktoobril 1908 asutati Tartu Eesti Majandusühisus (TEMÜ) ja 1. jaanuaril 1909 (vana kalendri järgi) alustas ühisus tegevust. Vabadussõja ajal valitses kõikjal kaubapõud ning müük usaldati peamiselt majandus- ja tarbijate ühistutele. See tõi ka TEMÜ-le kaasa jõulise arengu – perioodil 1917-1920 suurenes liikmete arv ning müügikäive mitmekordselt.

1940. aastal nimetati ühisus ümber Tartu Tarbijate Kooperatiiviks (TTK).

50-ndatel aastatel ei tohtinud kooperatiividel enam kauplusi olla. Maal oli neil – ja nii ka TTK-l – kaks ülesannet: varustada kolhoosnikke tarvilikke kaupadega ning samal ajal osta kokku põllumajandussaadusi.

1953. aastal kuulus Tartu TK-le 29 poodi. Kaupade müük suurenes iga aastaga, kuid teatud kaupadest (suhkrust, maisist jn) tundsid elanikud ikka puudust ja neid tuli sisse osta teistest liiduvabariikidest.

20. detsembril 1966. aastal avati Tartu kesklinnas aadressil Riia 2 kaubamaja – TTK kontor kolis selle hoone tiiba. Kauplusi oli TTK-l selleks ajaks 75, neist kuus müüsid tööstuskaupu.

Töötajate arv kasvas aasta-aastalt ning 1978. aastaks ületas see juba tuhande piiri (1090). 1982. aasta seisuga oli TTK käibe osas kooperatiivide hulgas neljandal kohal. Kasv jätkus, lisandus uusi poode ja töötajaid ning aasta hiljem oli TTK-st saanud suurim ühistu Eestis.

1993 asutati AS Tartu Kaubamaja. Aasta hiljem ostis Tallinna Kaubamaja sellest 2/3 ning mõne aja pärast 100%, kuid hoone jäi endiselt kooperatiivile. 90ndate esimene pool oli TTK-le üsna keeruline, sest kaupluste arv langes viie aastaga kahe kolmandiku võrra.
90-ndate aastate teises pooles otsustati kauplustevõrgus läbi viia olulised muudatused – 1997. aastal avati Ujula tänaval esimene Konsumi kauplus, 1999. aastal Karete Konsum. Järgnesid Eedeni Konsum (nüüdne Maksimarket), Kivilinna Konsum ja Veeriku Konsum. Lõunakeskusesse rajati aga Tartu esimene Maksimarket, mis läbis täieliku uuenduskuuri 2016. aasta sügisel.

Nüüdseks on TTK-l 11 Konsumit (lisaks eelpool nimetatutele veel Lembitu Konsum, Kivi Konsum, Ihaste Konsum, Mõisavahe Konsum, Raadimõisa Konsum, Alatskivi Konsum ja Melliste Konsum) ning 3 Maksimarketit (Eedeni Maksimarket, Kvartali Maksimarket ning Lõunakeskuse Maksimarket). A&O kauplusi on maakondades 10 – Lähtel, Kallastel, Roiul, Võnnus, Luunjas, Koosal, Mehikoormas, Kõrvekülas, Laeval ja Rebasel.

2003. aastal avati kaubandus- ja vabaajakeskus Eeden. Sellest ajast alates täidab Eeden annelinnlaste igapäevaseid vajadusi, koondades endas toidu- ja riidepoed, erinevad teenusepakkujad ja toitlustusasutused. 2017. aasta sügisel avati Eedeni uus korrusparkla.

2014. aasta varakevadel alanud vana Tartu kaubamaja lammutustöödega pandi algus uuele Kvartali äri- ja vabaajakeskusele, mis avas oma uksed kõikidele külastajatele 2016. aasta maikuus. Tartu südalinnas asuv Kvartal pakub nii linlasele kui ka Tartu külalisele võimalust teha sisseoste ning veeta aega mõnusates söögikohtades. Alates 2016. aasta sügisest on Kvartalis avatud ka luksuslik V Spaahotell ja Konverentsikeskus ning Eesti vahvaim vee- ja saunakeskus V Spa, koos lõõgastust pakkuva heaolumaailmaga.